Leki stosowane w leczeniu trądziku – ranking

Leki stosowane w leczeniu trądziku - ranking

Ten artykuł będzie porównywał różne leki stosowane w leczeniu trądziku. Artykuł obejmie najczęstsze leki, ich zastosowanie i skutki uboczne oraz opinie użytkowników. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o różnych opcjach leczenia trądziku i znaleźć najlepsze leczenie dla swojej skóry. Możesz również sprawdzić najnowsze przełomy w leczeniu trądziku. Ale zanim weźmiesz jakikolwiek lek, najlepiej jest wiedzieć, czego powinieneś się po nim spodziewać. Informacje zawarte w tym artykule mogą nie być pomocne dla każdego. Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu jest lekiem na trądzik, który jest skuteczny w przypadku łagodnych i umiarkowanych poziomów problemów skórnych – informacja ta pochodzi od redakcji strony beautyfox.pl. Możesz kupić balsamy i żele o różnym procencie, ale pamiętaj, że mogą być one szorstkie na skórze i mogą odbarwić i wybielić ubrania i pościel. Ponadto, należy zawsze nosić odzież ochronną podczas stosowania produktów zawierających nadtlenek benzoilu na twarzy, szyi i innych obszarach ciała.

Nadtlenek benzoilu do skóry jest częstym składnikiem wielu produktów do leczenia trądziku i jest łatwo dostępny w sklepie spożywczym lub w aptece. Produkty te mają moc od 2,5% do 10%. Zaleca się, aby zacząć od najniższej siły, aby uniknąć powodowania podrażnień lub skutków ubocznych. Popularne marki nadtlenku benzoilu to Triaz, Brevoxyl i Clinique.

Nadtlenek benzoilu jest białą, bezwonną, bez smaku i łatwopalną cieczą, która jest zwykle stosowana w kremach i maściach do leczenia trądziku. Jest on rozproszony w nietoksycznym rozpuszczalniku, takim jak chloroform, i zmieszany z innymi wodnymi i niewodnymi składnikami. Po połączeniu składników płyn pozostawia się na skórze przez kilka dni.

Nadtlenek benzoilu do pielęgnacji skóry może mieć skutki uboczne. Może powodować wysuszenie skóry, pieczenie, swędzenie i tworzenie się skorupek. Jednak rzadko trwa to dłużej niż tydzień. Niektórzy użytkownicy zgłaszali mniejsze zaczerwienienie i podrażnienie po leczeniu nadtlenkiem benzoilu. Należy zauważyć, że kwas salicylowy ma podobne działanie, ale nadtlenek benzoilu ma tendencję do bycia ostrzejszym i bardziej agresywnym.

Isotretinoin

Isotretinoin jest niearomatycznym retinoidem, który został zatwierdzony przez FDA w 1982 roku do leczenia ciężkiego, nawracającego trądziku guzkowego. Od tego czasu stał się wiodącym przełomem farmakologicznym. Oprócz eliminacji trądziku, zmniejsza również stan zapalny skóry i blokuje powstawanie nowych zmian trądzikowych. Chociaż nie jest całkowicie jasne, jak izotretynoina działa w leczeniu trądziku, uważa się, że wysusza skórę, co z kolei zmniejsza widoczność trądziku.

Lek ten występuje zarówno w preparatach generycznych, jak i markowych, ale jest najczęściej stosowany w leczeniu trądziku guzkowego. Te czerwone grudki na skórze mogą mieć wielkość od gumki ołówka do pięciu milimetrów. Jeśli nie są leczone prawidłowo, mogą powodować trwałe blizny, które mogą sprawić, że cierpiący czuje się świadomie o ich wyglądzie. Pomimo wielu korzyści, FDA zaleciła użytkownikom dokładne przestrzeganie instrukcji producenta oraz konsultację z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku.

Skuteczność izotretynoiny w leczeniu trądziku zależy od stopnia jego nasilenia. Mniejszy odsetek pacjentów odpowiada na leczenie miejscowe, mniejsza szansa na nawrót trądziku oraz mniej działań niepożądanych. Ponadto, pacjenci w ciąży lub karmiący piersią mogą być bardziej wrażliwi na działanie izotretynoiny niż inni. Badanie opublikowane w Journal of Investigative Dermatology opublikowane w 2007 roku wykazało, że lek był nie tylko bezpieczny, ale również pomagał w przesunięciu mikrobiomu osób cierpiących na trądzik w kierunku skóry normalnej.

Przyjmowanie izotretynoiny z jedzeniem to zalecane dawkowanie dla większości pacjentów. Chociaż instrukcje dotyczące przyjmowania leku są jasne, niektórzy pacjenci nie stosują się do tego zalecenia. W niektórych przypadkach klinicysta nie przekazuje jasnych instrukcji, a pacjenci zakładają, że poinstruuje ich farmaceuta. Inni pacjenci mogą po prostu zignorować tę informację lub całkowicie o niej zapomnieć. Przyjmowanie izotretynoiny z jedzeniem zostało udowodnione jako skuteczna metoda leczenia trądziku, która sprawdziła się u milionów pacjentów.

Adapalen + BPO

To wpisane na listę PBS połączenie adapalenu i nadtlenku benzoilu (BPO) jest skuteczne w leczeniu trądziku, zwłaszcza jego ciężkich postaci. Połączenie to jest przepisywane w przypadku niepowodzenia leczenia pierwszego rzutu i zwykle jest łączone z doustnym antybiotykiem (doksycykliną). Jest to również przydatne jako terapia podtrzymująca. Przy odpowiednim doradztwie pacjenci mogą czerpać korzyści z tego połączenia nawet przez sześć miesięcy.

Ogólnie rzecz biorąc, to połączenie antybiotyków i retinoidów może zmniejszyć rozmiar pryszczy trądzikowych i promować szybkie gojenie. Uważa się, że działa poprzez spowolnienie wzrostu komórek i zmniejszenie obrzęku i stanu zapalnego. Połączenie tych dwóch leków może również zmniejszyć liczbę bakterii wywołujących trądzik i wysuszyć skórę. Jednak pełny efekt tego leczenia może nie być widoczny przez kilka miesięcy. Aby zmniejszyć wszelkie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, pacjenci powinni natychmiast skonsultować się z dostawcą usług medycznych, jeśli przyjmują wiele leków.

Chociaż adapalen i BPO są skuteczne, należy stosować je oszczędnie. Nadmierna aplikacja nie przyspieszy procesu leczenia trądziku. Dodatkowo stosowanie większej ilości niż zalecana spowoduje podrażnienie skóry. Jeśli stosujesz te kremy, pamiętaj o regularnym myciu twarzy preparatem do miejscowego oczyszczania. Ważne jest również, aby unikać stosowania alkoholu, środków ściągających i produktów na bazie cytrusów.

Chociaż udowodniono skuteczność tego połączenia w leczeniu trądziku, nadal może ono stwarzać ryzyko podrażnienia oczu. Przed zastosowaniem adapalenu upewnij się, że dokładnie umyłeś twarz wodą. Nałóż krem na twarz opuszkiem palca i pamiętaj o zachowaniu czystych rąk, aby nie przenieść go do oczu. W przypadku pogorszenia się stanu zdrowia zawsze należy skonsultować się z lekarzem. Należy również unikać stosowania leku, jeśli jesteś w ciąży, ponieważ substancja ta może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Antybiotyki doustne

Antybiotyki doustne w leczeniu trądziku otrzymały mieszane recenzje. Większość badań nie dostarczyła wysokiej jakości dowodów na ich skuteczność lub ryzyko, takie jak rozwój organizmu odpornego na leki. Ponadto w niewielu badaniach badano długotrwałe stosowanie antybiotyków w trądziku, co rodzi pytania, czy długotrwałe leczenie trądziku wpływa na częstość zakażeń i zmiany w mikrobiocie. W tym przeglądzie systematycznym badamy obecny stan dowodów i sugerujemy, że potrzebne są bardziej rygorystyczne badania.

Ostatnie badania wykazały, że młodzi dorośli przyjmujący doustne antybiotyki w leczeniu trądziku są narażeni na większe ryzyko wystąpienia bólu gardła. Naukowcy teoretyzują, że antybiotyki zmieniają równowagę bakterii w gardle, pozwalając pewnym szczepom bakterii na namnażanie się. Jest to potencjalny efekt uboczny, którego nie należy pomijać. Konieczne są jednak dalsze badania, aby ustalić, czy antybiotyki powodują ból gardła u młodych dorosłych. Jeśli tak, to może warto ponownie rozważyć tę długoterminową opcję leczenia trądziku.

Jednym z najstarszych antybiotyków w leczeniu trądziku jest tazaroten. Niestety, lek ten ma najwięcej skutków ubocznych. U kobiet może wywołać infekcję drożdżową. Może również powodować bolesną wrażliwość skóry, dlatego ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek antybiotyków omówić to z lekarzem. Ogólnie jednak, doustne antybiotyki do leczenia trądziku są najlepszą opcją dla łagodnych i umiarkowanych przypadków trądziku. A przy tak szerokim zakresie korzyści, warto spróbować tej metody.

Autorzy badania ostrzegają, że doustne antybiotyki w leczeniu trądziku mogą zwiększać ryzyko infekcji. Antybiotyki te są skuteczne w zapobieganiu trądzikowi, ale powodują też zmiany we florze bakteryjnej gardła, co może zwiększyć ryzyko zapalenia gardła. Dlatego najlepiej stosować je oszczędnie. Istnieje wiele zagrożeń związanych z doustnymi antybiotykami w leczeniu trądziku. Przed podjęciem decyzji, czy doustne antybiotyki są dobrym rozwiązaniem w leczeniu trądziku, warto skonsultować się z lekarzem.

Doustne środki antykoncepcyjne

Doustne środki antykoncepcyjne w leczeniu trądziku mogą pomóc pacjentom z trądzikiem w leczeniu wielu rodzajów tego schorzenia skóry. Są one często stosowane w połączeniu z innymi rodzajami antykoncepcji hormonalnej i mogą zmniejszyć trądzik i skazy. Jednak mogą one również mieć skutki uboczne i zwiększać ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Stąd kobiety powinny porozmawiać ze swoim lekarzem przed zastosowaniem jakiegokolwiek rodzaju kontroli urodzeń. Na Easy Drug Card dostępna jest zniżkowa karta recept, która pomoże pacjentom znaleźć najniższe ceny leków.

Firma Ortho Pharmaceuticals opracowała Ortho Tri-Cyclen, doustny środek antykoncepcyjny, który zawiera estrogen w postaci etynyloestradiolu i progesteronu. Produkt ten został dopuszczony przez Food and Drug Administration do leczenia trądziku. Wiele badań wykazało, że leczenie to zmniejsza trądzik i stan zapalny u uczestników badań. Jednak niektóre badania pokazują, że pigułki z samym progesteronem mogą pogorszyć trądzik. Kobiety powyżej 15 roku życia nie powinny stosować doustnych środków antykoncepcyjnych zawierających tylko progesteron.

Amerykańska Akademia Dermatologii przyznała silną rekomendację A złożonym doustnym środkom antykoncepcyjnym w leczeniu trądziku. FDA zatwierdziła 4 złożone doustne środki antykoncepcyjne do stosowania w dermatologii. Istnieją również wskazania pozarejestracyjne dla tych produktów, w tym leczenie trądziku i zapobieganie ciąży. Ważne jest jednak, aby omówić z pacjentami ryzyko i działania niepożądane leków. Autorzy tego artykułu zwracają uwagę na różnorodność złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych i omawiają różne względy przed ich przepisaniem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like