Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy

Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy

Aby leczyć trądzik grudkowo-krostkowy, dermatolodzy często przepisują antybiotyk stosowany miejscowo, taki jak klindamycyna lub erytromycyna. Łącząc nadtlenek benzoilu z antybiotykiem, ograniczają rozwój antybiotykooporności. Czasami zamiast tretinoiny stosuje się kwas glikolowy, ale takie podejście nie jest już zalecane. Zabiegi te nie są jednak pozbawione działań niepożądanych, w tym suchości i podrażnień. Rzadko nadtlenek benzoilu może powodować reakcje alergiczne.

Opcje leczenia

Antybiotyki są powszechnie przepisywane w leczeniu tego typu trądziku. Antyandrogeny, takie jak tretinoina, mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny wywołany przez bakterie i inne drażniące substancje chemiczne w skórze. Zabiegi te mogą być podawane miejscowo lub w formie tabletek. Niektórym pacjentom z trądzikiem przepisuje się również środki antykoncepcyjne zawierające estrogen/progesteron. Leki te mogą nie być odpowiednie dla każdego pacjenta, ale mogą być korzystne w ciężkich przypadkach.

Zabiegi miejscowe na trądzik grudkowo-krostkowy obejmują produkty zawierające siarkę oraz delikatne środki oczyszczające bez złuszczania. W przypadku wystąpienia widocznych naczyń krwionośnych może być zalecane leczenie laserem lub światłem. Brimonidine 0,33% żel może pomóc zmniejszyć rumień – ta część materiału jest zaczerpnięta ze strony pieknapolka.com.pl. Jednak leczenie może nie doprowadzić do całkowitego usunięcia stanu, a teleangiektazje mogą pozostać na skórze. Jeśli trądzik grudkowo-krostkowy ma komponent bakteryjny, może być konieczne zastosowanie antybiotyków miejscowych w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Do antybiotyków miejscowych należą metronidazol, kwas azelainowy i iwermektyna.

W przypadku ciężkiego trądziku lekarz może przepisać izotretynoinę. Lek ten ma jednak skutki uboczne i nie jest odpowiedni dla każdego. Przed przepisaniem izotretynoiny lekarz dermatolog wyczerpał inne możliwości leczenia. Jednak terapia światłem i zabiegi laserowe mogą poprawić wygląd zaczerwienienia i stanu zapalnego oraz poprawić zdrowie skóry. Powinny być one stosowane jako część rutyny pielęgnacyjnej skóry.

W niektórych ciężkich przypadkach, leki przeciwzapalne mogą pogorszyć trądzik grudkowo-krostkowy. Niektóre osoby doświadczają remisji trądziku bez leczenia, podczas gdy inne mogą mieć ciężkie przypadki. Jeśli Twój trądzik jest objawem rozrodczym, może warto rozważyć poradnictwo w celu postawienia właściwej diagnozy. Jeśli próbowałeś już wszystkiego innego i nic nie zadziałało, warto rozważyć trądzik grudkowo-krostkowy.

Miejscowe retinoidy są ogólnie skuteczne w leczeniu niezapalnych form trądziku grudkowo-krostkowego. Działają one poprzez otwarcie zatkanych porów i wywołują łagodny efekt złuszczający. Mają one jednak pewne wady, w tym wzrost stężenia lipidów we krwi i zaczerwienienie. Będziesz więc chciała sama zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najlepszy. Możesz również wybrać kombinację obu.

Przyczyny

Co powoduje trądzik grudkowo-krostkowy? Grupa hormonów znanych jako androgeny pomaga zainicjować dojrzewanie i odgrywa rolę w rozwoju organizmu. Ludzie przypisani jako mężczyźni produkują więcej androgenów niż kobiety. Testosteron, na przykład, jest głównym androgenem u ludzi. Inne możliwe przyczyny trądziku grudkowo-krostkowego obejmują kortykosteroidy i sterydy anaboliczne. Pracownik służby zdrowia może zdiagnozować trądzik grudkowo-krostkowy poprzez przeprowadzenie badania skóry.

Trądzik zapalny powoduje powstawanie zmian grudkowo-krostkowych na twarzy. Zmiany te są często spowodowane działaniem bakterii trądzikowych. Bakteria ta, znana jako Propionibacterium acnes, rozkłada sebum, uwalniając wolne kwasy tłuszczowe, które podrażniają nabłonek pęcherzykowy. Ostatecznie, neutrofile i limfocyty dostają się do tego obszaru i wywołują odpowiedź zapalną. Powoduje to pęknięcie pęcherzyka i powstanie grudek. Ostatecznie zmiany te przekształcają się w krosty i ulegają zapaleniu, co prowadzi do powstania rażąco ropnego zakażenia.

Trądzik pospolity rozpoczyna się około 8-12 roku życia i zazwyczaj znika do 25 roku życia. Pełne 12% kobiet i 3% mężczyzn doświadczy trądziku w pewnym momencie swojego życia. Choroba ta występuje rodzinnie i ma podłoże genetyczne. Ma tendencję do pogarszania się z powtarzającym się szorowaniem twarzy. Antybiotyki mogą być stosowane miejscowo w leczeniu trądziku lub przyjmowane doustnie w postaci tabletek lub żeli.

Jakie są przyczyny trądziku grudkowo-krostkowego? Hormony wywołujące trądzik powodują, że w okresie dojrzewania skóra produkuje nadmierną ilość oleju. Ten nadmiar oleju zlepia się z martwymi komórkami skóry i zanieczyszczeniami na zewnątrz porów, tworząc lepki korek. Zatkany por zachęca również do wzrostu bakterii, które mnożą się wewnątrz trądziku. Bakterie w zatkanym pory może spowodować trądzik torbiel lub guzek. Trądziku nie należy mylić z tłustym jedzeniem, makijażem czy stresem.

Różne czynniki mogą powodować trądzik grudkowo-krostkowy. Wśród przyczyn może być nadmierna wrażliwość na światło, ciepło i bakterie. Trądzik różowaty to schorzenie charakteryzujące się trądzikiem grudkowo-krostkowym. Może wystąpić na dorosłych, zbyt, i jest jednym z najczęstszych rodzajów trądziku. Jeśli go masz, możesz chcieć skonsultować się z dermatologiem.

Symptomy

Trądzik grudkowo-krostkowy charakteryzuje się zapalonymi krostami, które mogą być bolesne, czerwone lub oba. Ten rodzaj trądziku jest spowodowany połączeniem pewnych czynników bakteryjnych i nadprodukcją sebum przez skórę. Zapalenie zewnętrznych warstw skóry sprawia, że skóra wygląda na szorstką. Dotknięte miejsce jest pokryte grubą warstwą martwych komórek skóry.

Osoby z tym rodzajem trądziku mają czerwoną lub białawą wysypkę. Stan ten może być wywołany przez wiele czynników, dlatego ważne jest, aby być świadomym czynników wyzwalających. Jeśli doświadczysz zaostrzenia trądziku, powinieneś odwiedzić dermatologa. Oprócz przyjmowania leków dostępnych bez recepty, dermatolodzy wykonują również biopsję skóry w celu postawienia dokładnej diagnozy.

Trądzik grudkowo-krostkowy jest często trudny do zdiagnozowania, ale dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele dostępnych metod leczenia, które mogą złagodzić Twój stan. W zależności od rodzaju trądziku grudkowo-krostkowego, który masz, możesz być w stanie znaleźć skuteczne rozwiązanie. Leczenie jest połączeniem środków miejscowych i doustnych. Aby uzyskać dokładniejszą diagnozę, Twój lekarz może skierować Cię do dermatologa lub specjalisty od pielęgnacji skóry.

Objawy trądziku grudkowo-krostkowego obejmują zaczerwienienie, pieczenie lub kłucie. Charakterystyczne dla tego stanu są również czerwone grudki. Krostom i grudkom, które zajmują więcej niż 30% BSA, mogą towarzyszyć objawy świądu. Pacjenci mogą również odczuwać zaczerwienienie twarzy. Objawy te mogą być trudne do zauważenia na własną rękę, dlatego ważne jest, aby natychmiast szukać leczenia.

Trądzik grudkowo-krostkowy może być spowodowany przez pewne rodzaje hormonów. Hormony takie jak androgeny wzrastają w okresie dojrzewania i powodują powiększenie gruczołów łojowych. Te same hormony mogą również przyczynić się do wybuchu trądziku w połowie życia, a niektóre leki mogą zawierać lit, kortykosteroidy i testosteron. Niektóre pokarmy mogą pogorszyć stan, w tym bogate w węglowodany i alkohol. Nawet stres może zaostrzyć trądzik.

Przyczyny trądziku różowatego grudkowo-krostkowego

Trądzik różowaty grudkowo-krostkowy jest częstą chorobą skóry, która charakteryzuje się zaczerwienieniem, obrzękiem twarzy i uczuciem kłucia. Charakteryzuje się czerwonymi grudkami, które znajdują się głęboko w skórze, przypominając trądzik. W cięższych przypadkach u pacjentów pojawiają się również krosty i twarde blaszki. Przyczyny trądziku różowatego grudkowo-krostkowego nie są jednak do końca znane. Uważa się, że stan ten jest wywoływany przez połączenie czynników genetycznych i środowiskowych.

Osoby z trądzikiem różowatym mogą również doświadczać częstych rumieńców, zaczerwienienia twarzy i obrzęku nosa. Chociaż choroba ta dotyka zazwyczaj twarzy, może również występować na szyi, klatce piersiowej lub w uszach. Jest to podobne do trądziku, ale skóra z trądzikiem różowatym może być podrażniona, a objawy mogą się pogarszać z czasem. Stan ten może również wpływać na oczy, powodując krwawe lub wypełnione ropą pryszcze.

Przy trądziku różowatym występuje złożony cykl zapalny. Zarówno współczulny, jak i przywspółczulny układ nerwowy mają wpływ na skórę twarzy. Oba te układy współdziałają ze sobą, tworząc kaskadę objawów. Współczulny układ nerwowy jest odpowiedzialny za wywołanie zaczerwienienia i rumienia, podczas gdy czuciowy układ nerwowy reguluje przepływ krwi i płynów w całym organizmie. Ten złożony proces biochemiczny nasila się pod wpływem gorących i zimnych temperatur oraz wysiłku fizycznego.

Inne czynniki mogą nasilać trądzik różowaty. Stan ten może powodować powstawanie pajączków na twarzy. Może również powodować powiększenie nosa. Objawy trądziku różowatego grudkowo-krostkowego mogą naśladować inne schorzenia, dlatego tak ważne jest poszukiwanie diagnozy lekarskiej w celu rozpoznania trądziku różowatego. Dostępne są sposoby leczenia zarówno trądziku różowatego grudkowo-krostkowego, jak i trądziku różowatego ocznego.

Antybiotyki są jednym z najczęstszych sposobów leczenia zmian grudkowo-krostkowych różowatych. Leki te są stosowane miejscowo lub doustnie. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem leczenia skonsultować się najpierw z dermatologiem. Jednak te zabiegi mogą nie być odpowiednie dla wszystkich. Antybiotyki stosowane miejscowo są skuteczną opcją, ale pozbawiają skórę wilgoci i powodują niepotrzebne podrażnienia. Czasami dermatolodzy przepisują antybiotyki, aby zabić bakterie wywołujące trądzik. Ponieważ antybiotyki te działają również jako środki przeciwzapalne, mogą być stosowane w celu zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Czytaj Dalej

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa jest procedurą medyczną, w której super cienkie igły są używane do wstrzykiwania koktajlu witamin, minerałów i…
Ile kosztuje mezoterapia mikroigłowa?
Czytaj Dalej

Ile kosztuje mezoterapia mikroigłowa?

Być może zastanawiasz się: „Ile kosztuje mezoterapia mikroigłowa?”. W tym artykule omówimy koszty, czas rekonwalescencji i efekty uboczne…