Trądzik różowaty – opis schorzenia

Trądzik różowaty - opis schorzenia

Dobry opis trądziku różowatego obejmuje jego przyczyny, objawy i sposoby leczenia. Oprócz tego osoba cierpiąca na tę przypadłość powinna znać również metody jej zapobiegania. Lekarz może przepisać krem, żel lub maść, które pomogą złagodzić objawy. Alternatywnie, osoba może spróbować zastosować żel brimonidynowy na skórę, który pomaga zacisnąć naczynia krwionośne.

Objawy

Jeśli doświadczyłeś zaczerwienienia i zapalenia na twarzy, możesz mieć trądzik różowaty. Stan ten jest zaburzeniem zapalnym skóry, które dotyka przede wszystkim twarzy i może być nasilony przez stres emocjonalny, taki jak ekspozycja na słońce. Aby utrzymać objawy pod kontrolą, można spróbować środków samopomocy, jak również leków na receptę. Opcje leczenia będą zależały od nasilenia i rodzaju trądziku różowatego, który masz.

We wczesnych stadiach możesz odczuwać pieczenie, swędzenie lub napięcie skóry twarzy. Zaczerwienienie może rozprzestrzeniać się na całą twarz, przypominając oparzenia słoneczne. W ciężkich przypadkach mogą pojawić się krostki wypełnione ropą lub małe, czerwone, stałe guzki przypominające trądzik. Zauważysz również, że skóra w środkowej części twarzy jest szorstka lub łuszcząca się. Niektórzy ludzie doświadczają trądziku różowatego poza twarzą, z zaczerwienieniem i wrażliwością na klatce piersiowej i szyi – te dane są wynikiem wysiłku specjalistów strony dubajwakacje.pl.

Przyczyny

Lekarz może zdiagnozować trądzik różowaty, pytając Cię o objawy i przeglądając historię choroby. Przeprowadzi on również badanie fizyczne Twojej twarzy i oczu. Diagnoza trądziku różowatego jest trudna, ale jest możliwa przy odpowiednim wywiadzie medycznym. Kremy na receptę mogą być używane do kontrolowania zaczerwienienia. Niektóre nowsze kremy działają nawet poprzez tymczasowe zwężenie naczyń krwionośnych. Chociaż nie ma lekarstw na trądzik różowaty, leki mogą pomóc kontrolować objawy i utrzymać trądzik różowaty pod kontrolą.

Poza zmniejszeniem stanu zapalnego, leczenie trądziku różowatego może również zmniejszyć szanse na wystąpienie objawów w przyszłości. Pierwszym krokiem w leczeniu trądziku różowatego jest ograniczenie ekspozycji na słońce. Promienie słoneczne są główną przyczyną zaostrzeń trądziku różowatego, a ochrona skóry przed nimi może pomóc. Twoja dieta jest również ważnym czynnikiem w leczeniu trądziku różowatego, a dostosowanie jej w taki sposób, aby zapobiegać nawrotom jest niezbędne.

Leczenie

Istnieje wiele metod leczenia trądziku różowatego, a każda z nich ukierunkowana jest na inne cechy tego schorzenia. Większość zabiegów obejmuje połączenie leków wydawanych na receptę i środków samoopieki, takich jak zmiana nawyków pielęgnacyjnych. Jeśli jednak pojawią się nowe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który może zasugerować zmianę planu leczenia. Konieczne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, jak rozwija się ta przypadłość i co ją powoduje. Leczenie trądziku różowatego jest coraz lepsze, ponieważ badacze udoskonalają metody diagnozy i klasyfikacji.

Leczenie miejscowe może obejmować leki przeciwzapalne lub kremy stosowane miejscowo. Są one pomocne w przypadku zaczerwienienia, zgrubień i nitkowatych naczyń krwionośnych w centrum twarzy. Mogą one również obejmować antybiotyki lub miejscowo stosowany kwas azelainowy. Terapia oparta na świetle była również stosowana w przypadku trądziku różowatego. Zabiegi mogą obejmować miejscowo kwas azelainowy lub brimonidynę. Podczas gdy większość zabiegów jest bezpieczna i skuteczna, nie należy być zbyt surowym dla swojej skóry. Niektóre leki mogą również powodować podrażnienia i swędzenie.

Zapobieganie

Zapobieganie trądzikowi różowatemu jest ważne dla tych, którzy chcą zapobiegać nawrotom. Podstawowe przyczyny nie są znane, ale można zminimalizować częstotliwość występowania objawów poprzez unikanie czynników wyzwalających. Należą do nich takie rzeczy jak dym, gorące i pikantne potrawy, ekstremalna pogoda i niektóre pokarmy. Ponadto, prowadzenie dziennika może pomóc Ci w ustaleniu przyczyny trądziku różowatego. Śledząc swoje czynniki wyzwalające, będziesz w stanie unikać ich w przyszłości.

Aby zapobiec zaostrzeniom trądziku różowatego, unikaj ekspozycji na słońce. Jest to szczególnie ważne dla osób o ciemnej karnacji, ponieważ światło słoneczne powoduje zaostrzenia u osób z trądzikiem różowatym. Zawsze, gdy to możliwe, szukaj cienia i noś odzież ochronną, taką jak kapelusze z szerokim rondem lub okulary przeciwsłoneczne z ochroną przed promieniowaniem UV. Upewnij się, że nosisz krem z filtrem przeciwsłonecznym o szerokim spektrum działania z filtrem SPF co najmniej SPF 30 na twarzy każdego dnia i noś go podczas przebywania na zewnątrz. Ważne jest również, by znaleźć krem z tlenkiem cynku, który chroni skórę przed szkodliwymi promieniami UV.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Ile igieł użyć do mezoterapii mikroigłowej?
Czytaj Dalej

Czy mezoterapia mikroigłowa jest bezpieczna?

Mezoterapia mikroigłowa jest niechirurgiczną metodą leczenia niedoskonałości skóry. Istnieje wiele potencjalnych efektów ubocznych, ale większość pacjentów doświadcza łagodnego…