Szare mydło a trądzik – czy to dobry pomysł?

Szare mydło a trądzik - czy to dobry pomysł?

Jeśli cierpisz na trądzik na ciele, prawdopodobnie zastanawiasz się, czy szare mydło jest dobre dla Twojej skóry. Trądzik może być poważnym problemem, a wybuch może zniszczyć twoją samoocenę. Ale jaki dokładnie jest cel używania mydła na twarzy? Celem mycia twarzy jest pozbycie się zanieczyszczeń i brudu zgromadzonego w ciągu dnia. Aby prawidłowo oczyścić skórę, upewnij się, że poświęcasz swój czas. Zbyt szybkie mycie nie spełni swojego zadania, jakim jest dokładne oczyszczenie porów – fragment ten został zaczerpnięty od specjalistów strony medica-ort.pl.

Składniki zatykające pory przyczyniają się do powstawania trądziku na ciele

Czy składniki zatykające pory w szarym mydle rzeczywiście przyczyniają się do powstawania trądziku na ciele? Ważne jest, aby mieć świadomość, czym są te składniki i unikać ich. Skala komedogenności to narzędzie naukowe, które identyfikuje składniki mogące zatykać pory. Olej mineralny, znany również jako wazelina, ma dużą strukturę molekularną, która utrudnia przenikanie przez barierę skóry. W rezultacie pozostaje na powierzchni skóry, zatykając pory. Podobnie silikony, które są często stosowane w produktach do pielęgnacji skóry i podkładach, są również składnikami zatykającymi pory.

Innym powszechnym źródłem składników zatykających pory w produktach do pielęgnacji skóry są detergenty do prania. Podczas gdy produkty te mogą mieć pewne korzystne właściwości dla osób cierpiących na trądzik, ich składniki mogą być w rzeczywistości szkodliwe dla osób z trądzikiem. Świetnym sposobem, aby dowiedzieć się, czy produkt zawiera te składniki jest wyszukiwanie go w wyszukiwarce. Spróbuj wpisać nazwę produktu i jego składniki w pole wyszukiwania i naciśnij przycisk sprawdź.

Możesz również poszukać niekomedogennego mydła do ciała. Tego rodzaju mydło nie zawiera składników komedogennych, więc nie będzie nasilać Twojego trądziku. Jeśli masz wrażliwą skórę, poszukaj mydła, które zawiera kwas salicylowy lub pirytion cynku. Kwas salicylowy jest powszechnym składnikiem w ponad-the-counter leczenia trądziku. Kwas salicylowy pomaga odblokować pory i zmniejszyć stan zapalny.

redukcja bakterii za pomocą antybakteryjnego mydła do rąk

Podczas gdy mydło do rąk może być skuteczne dla osób cierpiących na trądzik, nie jest dobrym wyborem do mycia twarzy. Może mieć pozytywny wpływ na trądzik, jeśli zawiera właściwości antybakteryjne, ale ta metoda nie leczy pierwotnej przyczyny trądziku. Chociaż trądzik jest wywoływany przez bakterie Propionibacterium acnes, to za jego rozwój winne są również inne czynniki. Na przykład rolę mogą odgrywać również hormony, nadmierne zrzucanie komórek skóry oraz nadaktywność gruczołów łojowych.

Jednak ostatnie badania zakwestionowały skuteczność tych antybakteryjnych mydeł do rąk. Pomimo swoich zapewnień, nie spełniły one tych kryteriów. FDA zakazała wprowadzania tych produktów na rynek. Obecne zalecenie mówi, że konsumenci powinni unikać stosowania mydła antybakteryjnego, chyba że towarzyszy mu recepta lekarska. Jest to oparte na dowodach z ograniczonej liczby badań. Ostatecznie, wyniki te nie są ostateczne. Potrzeba więcej badań i kontrolowanych eksperymentów, aby ustalić, czy antybakteryjne mydła do rąk mogą zmniejszyć ilość bakterii w skórze.

Stosowanie antybakteryjnego mydła do rąk w przypadku trądziku może zmieniać składy społeczności mikrobiologicznej. U ludzi zmienia ono różnorodność społeczności bakteryjnej skóry. Co ciekawe, zmiany te utrzymywały się przez dwa tygodnie w grupie eksperymentalnej. Wyniki te sugerują, że dalsze stosowanie antybakteryjnego mydła do rąk może mieć negatywny długoterminowy wpływ na skład społeczności mikrobiologicznej. Efekty te są prawdopodobnie takie same również w przypadku innych produktów higienicznych.

redukcja składników zatykających pory za pomocą oleju tamanu

Powodem stosowania oleju tamanu w produktach do pielęgnacji skóry są jego właściwości nawilżające. Jest on stosunkowo gęsty i niekomedogenny, co czyni go dobrym wyborem dla osób o skórze tłustej, trądzikowej i wrażliwej. Wiadomo również, że skutecznie zapobiega starzeniu się skóry. Chociaż jest kilka rzeczy, których należy szukać w oleju tamanu, należy unikać zawierających go mydeł, które są nim pachnące.

Przed zastosowaniem oleju tamanu w produktach do pielęgnacji skóry należy przeprowadzić test płatkowy. Jeśli zauważysz jakiekolwiek podrażnienia, zaprzestań jego stosowania i zgłoś się do lekarza. Olej tamanu jest doskonałym naturalnym składnikiem do oczyszczania twarzy i jest świetnym sposobem na zmniejszenie ilości składników zatykających pory w szarym mydle. Ma wiele zalet i powinien stać się częścią Twojej rutyny pielęgnacyjnej.

Olej tamanu zawiera unikalny kwas tłuszczowy zwany kalofilolidem, który ma właściwości przeciwzapalne. Cząsteczka ta działa podobnie do hydrokortyzonu i jest dobra dla takich stanów skóry jak egzema i wysypka. Potrzeba jednak więcej badań, aby potwierdzić to działanie. Olej tamanu może być skuteczną opcją dla osób z zapalnymi stanami skóry, ale nie możemy powiedzieć na pewno.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Jaka jest najlepsza mezoterapia?
Czytaj Dalej

Jaka jest najlepsza mezoterapia?

Najlepsza metoda mezoterapii zależy od rodzaju zastosowanej igły. W zabiegach napinania skóry na ogół stosuje się igły nie…
Co jest przyczyną powstawania trądziku?
Czytaj Dalej

Co jest przyczyną powstawania trądziku?

Przyczyna trądziku jest złożonym zagadnieniem, ale istnieje kilka czynników, które odgrywają rolę. Większość przypadków występuje w okresie dojrzewania,…