Top 5 pomocnych zabiegów na trądzik

Top 5 pomocnych zabiegów na trądzik

Miejscowe stosowanie kwasu azelainowego zabija bakterie i pozbywa się martwego naskórka. Występuje w postaci żelu i kremu. Możesz go stosować dwa razy dziennie. W przeciwieństwie do innych produktów miejscowych, ten nie uwrażliwia skóry na światło słoneczne. Oznacza to, że nie musisz nosić filtrów przeciwsłonecznych i możesz kontynuować jego stosowanie przez miesiąc bez żadnych problemów. Tabletki z antybiotykami, zazwyczaj tetracyklinami, są przepisywane na ciężki trądzik. Erytromycyna jest szczególnie zalecana dla kobiet w ciąży. Nadtlenek benzoilu

Nadtlenek benzoilu stał się u wielu osób podstawowym składnikiem apteczki. Ten składnik ma właściwości antyseptyczne i utleniające, które działają, aby zabić bakterie i pomóc odblokować pory. Jest to również dobry środek złuszczający, co oznacza, że delikatnie usuwa wierzchnią warstwę skóry. Chociaż nadtlenek benzoilu jest popularnym środkiem do leczenia trądziku, niektórzy ludzie uważają go za zbyt drażniący dla ich skóry.

Chociaż trądzik nie jest poważnym stanem zdrowia, skutki działania nadtlenku benzoilu mogą utrzymywać się przez kilka dni. Może wybielić ubrania, więc należy pamiętać o noszeniu odzieży ochronnej, jeśli wychodzimy na zewnątrz. Nadtlenek benzoilu jest dostępny w różnych produktach do leczenia trądziku. Wybierz produkt w zależności od rodzaju skóry, którą masz, swoich preferencji w tym zakresie i stężenia, które będzie działać najlepiej dla Twojej skóry.

Chociaż nadtlenek benzoilu jest popularnym środkiem do leczenia trądziku, najlepiej stosować go wyłącznie na obszarach dotkniętych chorobą. Jeśli nie chcesz ryzykować podrażnionej lub uszkodzonej skóry, użyj delikatnego środka oczyszczającego i osusz twarz. Aby uzyskać najlepsze wyniki, zastosuj żel z nadtlenkiem benzoilu na dotknięte obszary przed snem. Po jego zastosowaniu zastosuj krem nawilżający i filtr przeciwsłoneczny o SPF 30 lub wyższym.

Zastrzyk kortyzonowy

Zastrzyki kortyzonowe to rodzaj zastrzyku sterydowego, który pomaga zmniejszyć stan zapalny i wyleczyć trądzik. Dermatolog może podać zastrzyk kortyzonu już przy pierwszych oznakach torbieli. Zastrzyk kortyzonowy jest również korzystny, jeśli pryszcz jest zbyt duży, aby go zignorować, np. jeśli pojawi się duży tuż przed ważnym wydarzeniem. W przeciwieństwie do rozwiązań miejscowych, kortyzon jest bardziej skuteczny w penetracji głęboko w trądzik i daje szybkie rezultaty.

Zastanawiasz się co zrobić z pryszczem na ustach? Sprawdź: https://estetico.pl/pryszcz-na-ustach

Innym powszechnym rodzajem trądziku, który może leczyć zastrzyk kortyzonu jest trądzik torbielowaty, który tworzy się głęboko pod powierzchnią skóry. Te rodzaje trądziku zajmują dużo czasu, aby całkowicie zniknąć. Zastrzyki, które są podawane w celu zmniejszenia pryszcza obrzęknięte ściany, mogą nie być objęte ubezpieczeniem. Jeśli jednak Twoje cysty są uparte, kortyzon może być najlepszym rozwiązaniem.

Jednak kortyzon nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób z łagodnym lub umiarkowanym trądzikiem. Dermatolog może zalecić inne metody leczenia trądziku. W większości przypadków zastrzyki z kortyzonu są stosowane w przypadku większych torbieli trądzikowych. Zastrzyk kortyzonowy może być podawany na twarz, klatkę piersiową lub plecy. Powinien być stosowany jako dodatek do innego rodzaju leczenia trądziku. Istnieją pewne zagrożenia związane z zastrzykami kortyzonu.

Złożone doustne środki antykoncepcyjne

Złożone doustne środki antykoncepcyjne, znane również jako połączona pigułka, zawierają zarówno estrogen, jak i progestynę i są często przepisywane kobietom cierpiącym na trądzik. Leki te mogą być stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia trądziku, ale skuteczność każdej z nich jest inna. W ostatnich badaniach, kombinowane doustne środki antykoncepcyjne okazały się mieć wyższe wskaźniki rozdzielczości niż sama aktywna terapia. Jednak nowe badanie wzywa do dalszych badań.

Pigułki antykoncepcyjne nie są najlepszym rozwiązaniem dla ciężkiego trądziku. Podczas gdy niektóre kobiety są w stanie pozbyć się trądziku za pomocą tabletek antykoncepcyjnych, istnieją pewne zagrożenia z nimi związane. Oprócz działań niepożądanych, tabletki antykoncepcyjne mogą powodować niebezpieczne zakrzepy krwi i udar. W związku z tym, kobiety powinny kontynuować stosowanie innych form leczenia trądziku podczas przyjmowania tych tabletek. Jednak łączone doustne środki antykoncepcyjne mogą być dobrym rozwiązaniem u kobiet, które borykają się z ciężkim trądzikiem.

Inną opcją jest stosowanie kontroli urodzeń. Ten rodzaj leków jest często stosowany przez młode kobiety w leczeniu trądziku. Przed podjęciem kontroli urodzeń, omówić z dostawcą opieki zdrowotnej o swojej historii medycznej i wszelkie inne obawy, które możesz mieć. Jednak ze względu na jego przystępności i względnego bezpieczeństwa, warto spróbować, zwłaszcza jeśli over-the-counter produkty nie pracował. Istnieje wiele różnych rodzajów kontroli urodzeń, a Twój lekarz zaleci Ci ten, który jest dla Ciebie odpowiedni.

Isotretinoin

Isotretinoin jest silnym lekiem na receptę stosowanym w leczeniu trądziku. Jego mechanizm działania polega na zapobieganiu produkcji sebum, zmniejszając trądzik i zapobiegając powstawaniu blizn. Udowodniono, że ma on korzystny wpływ na zdrowie psychiczne niektórych pacjentów. Jest dotowany w leczeniu i może być przepisywany przez zarejestrowanych zawodowo lekarzy ogólnych, pod warunkiem, że są oni na bieżąco z wszelkimi potencjalnymi kwestiami bezpieczeństwa.

Mechanizm działania leku jest dość prosty: działa on poprzez hamowanie pracy gruczołów łojowych, które produkują nadmierne ilości oleju, co skutkuje zatkanymi porami. Wysokie stężenie witaminy A pomaga zmniejszyć tę produkcję, a także ogranicza zrzucanie komórek. Ze względu na te efekty, jest mniej materiałów zatykających pory. Ponadto, ma wiele innych korzyści.

Izotretynoina jest pochodną witaminy-A, która jest naturalnie wytwarzana przez wątrobę. Jest stosowana w leczeniu trądziku od połowy lat 70. i została zatwierdzona przez FDA w 1982 roku. Marka Accutane i Roaccutane nie jest już produkowana, ponieważ dostępne są wersje generyczne. Pozostaje jednak skutecznym lekiem w leczeniu trądziku.

Chociaż izotretynoina jest skutecznym lekiem na trądzik, wiąże się również z poważnymi działaniami niepożądanymi, takimi jak depresja i zmiany nastroju. Dlatego lek ten powinien być stosowany wyłącznie przez dermatologów w przypadku ciężkiego trądziku. Jeśli wystąpią u Ciebie jakiekolwiek poważne skutki uboczne z jego stosowania, powinieneś natychmiast przerwać terapię i poszukać pomocy psychiatrycznej. Jeśli podczas stosowania izotretynoiny wystąpią jakiekolwiek poważne psychiatryczne skutki uboczne, należy jak najszybciej szukać pomocy lekarskiej.

Olejek z drzewa herbacianego

Zanim zaczniesz stosować olejek z drzewa herbacianego jako środek na trądzik, upewnij się, że przed nałożeniem go na skórę dokładnie rozcieńczysz go olejem nośnym. Można użyć tak mało jak 12 kropli olejku z drzewa herbacianego na łyżeczkę oleju nośnego do leczenia trądziku. Ważne jest, aby pamiętać, że zbyt dużo oleju może pogorszyć swój trądzik. Aby upewnić się, że nie będziesz miał żadnych negatywnych reakcji, możesz wykonać test punktowy. Użyj bawełnianej rundy, aby wykropkować niewielką ilość olejku z drzewa herbacianego na wewnętrznej stronie łokcia najpierw. Po nałożeniu olejku na skórę, poczekaj aż wyschnie, a następnie zastosuj krem nawilżający, aby zapobiec dalszym podrażnieniom.

Po nałożeniu na skórę olejek z drzewa herbacianego skutecznie zabija bakterie p.acnes. Jego aktywność przeciwbakteryjna jest szeroka i może zabijać bakterie, w tym gronkowca złocistego. Badania wykazały, że olejek z drzewa herbacianego jest bezpieczną alternatywą dla antybiotyków, które mogą powodować uodparnianie się bakterii trądzikowych. Olejek z drzewa herbacianego zawiera kwas migdałowy, który rozjaśnia ciemne znaki i pomaga leczyć trądzik.

Ponadto powinieneś kupić organiczny olejek z drzewa herbacianego, aby uniknąć jakichkolwiek skutków ubocznych wynikających z użytych składników. Możesz go również stosować do leczenia problemów z paznokciami, zapobiegania stopie sportowca i trądzikowi ciała oraz do poprawy tekstury skóry. Kolejną zaletą olejku z drzewa herbacianego jako leczenia trądziku jest to, że jest wolny od alkoholu, parabenów i innych substancji chemicznych. Ponadto, jest nietoksyczny i nie zawiera śladów siarczanów lub alkoholu.

Alternatywne metody leczenia

Wiele osób zwraca się do alternatywnych metod leczenia, aby leczyć trądzik. Mogą one obejmować suplementy diety, leki ziołowe i specjalne schematy żywieniowe. Chociaż skuteczność tych zabiegów jest nadal kontrowersyjna, wstępne badania wskazują, że mogą one pomóc w niektórych rodzajach trądziku. Należy jednak pamiętać, że składniki tych produktów nie są testowane ani oceniane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków, więc możesz podjąć ryzyko. Należy również zachować ostrożność podczas korzystania z naturalnych zabiegów na trądzik, ponieważ niektóre z tych składników są znane jako niebezpieczne.

Naturalne środki na trądzik, takie jak olejek z drzewa herbacianego, mogą działać równie dobrze jak nadtlenek benzoilu, ale mogą mieć pewne skutki uboczne, w tym podrażnienie skóry. Olejek z drzewa herbacianego powinien być stosowany miejscowo. Innym alternatywnym leczeniem trądziku jest chrząstka bydlęca. Chrząstka bydlęca jest znana z tego, że zmniejsza stan zapalny i trądzik, ale może powodować skutki uboczne. Cynk jest kolejną powszechną alternatywą, ale może powodować wzdęcia i biegunkę oraz może mieć metaliczny smak. Drożdże piwowarskie mogą być skuteczne, ale mogą być ryzykowne, zwłaszcza jeśli są przyjmowane doustnie.

Lasery to kolejna opcja. Zabiegi te resurface skórę poprzez dostarczanie ciepła do kolagenu blizny pod powierzchnią. Wspomaga to naturalną reakcję organizmu na gojenie się ran i wzrost nowej skóry. Dermatolodzy mogą zalecić odpowiednie zabiegi resurfacingu laserowego dla Twojego stanu. Peeling chemiczny to kolejna alternatywna metoda leczenia, która może zmniejszyć widoczność blizn potrądzikowych. Z drugiej strony, peeling chemiczny usuwa górną warstwę starej skóry. Nowa skóra jest gładsza i mniej podatna na trądzik.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy
Czytaj Dalej

Mezoterapia mikroigłowa na rozstępy

Istnieje kilka powodów, dla których możesz chcieć rozważyć mezoterapię mikroigłową na swoje rozstępy. Jednym z nich jest to,…
Aloes a trądzik - czy to pomaga?
Czytaj Dalej

Aloes a trądzik – czy to pomaga?

Więc, słyszałeś o korzyściach płynących z Aloe Vera, ale czy słyszałeś o jego skutkach ubocznych? Czy masz reakcję…