Testy hormonalne do wykonania podczas leczenia trądziku

Testy hormonalne do wykonania podczas leczenia trądziku

Jeśli martwisz się o swoje zdrowie hormonalne, prawdopodobnie słyszałaś o stosowaniu doustnych środków antykoncepcyjnych w leczeniu trądziku. Problem z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi polega na tym, że mogą one tłumić produkcję androgenów w Twoim organizmie, które są odpowiedzialne za trądzik. Jednak doustne środki antykoncepcyjne mogą być skuteczną opcją leczenia, gdy są stosowane w połączeniu z innymi metodami leczenia trądziku. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Męskie hormony płciowe stymulują produkcję oleju

Prawdopodobnie słyszałaś, że męskie hormony płciowe są winowajcą, jeśli chodzi o trądzik. Testosteron jest odpowiedzialny za wiele procesów cielesnych, które odróżniają mężczyzn od kobiet. Pomaga regulować dojrzewanie i reguluje produkcję spermy i popęd płciowy. Ale co dokładnie robi ten hormon? Cóż, może spowodować, że twoje mieszki włosowe będą produkować więcej oleju niż zwykle. To zła wiadomość dla każdego, kto ma trądzik.

Jako dziewczyna, męskie hormony płciowe stymulują produkcję oleju, a tym samym przyczyniają się do powstawania trądziku. Hormony te powodują również, że pory są większe niż zwykle, co czyni je bardziej podatnymi na zatykanie, stany zapalne i infekcje. Te trzy czynniki łączą się, aby spowodować trądzik. Na szczęście, istnieje wiele opcji leczenia trądziku spowodowanego przez męskie hormony płciowe – znalezisko to jest wynikiem pracy ekipy portalu odbierzporadnik.pl. Na szczęście, niektóre z nich są dostępne zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Oprócz wpływu na tłustą warstwę skóry, testosteron wpływa również na rozwój męskich cech. Testosteron, najpopularniejszy androgen, reguluje produkcję oleju na skórze. Testosteron jest często określany jako męski hormon, ale dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Stąd ważne jest, aby wiedzieć, jakie hormony są przyczyną Twoich wylewów trądzikowych.

Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają produkcję androgenów

Podczas gdy wszystkie kobiety potrzebują androgenów w swoim ciele, aby utrzymać ogólny stan zdrowia i zapobiegać trądzikowi, zbyt duża ilość jednego z nich może prowadzić do powstawania wyprysków. Zmiany hormonalne, takie jak ciąża, stres i leki mogą wpływać na produkcję androgenów. Pigułki antykoncepcyjne od dawna uznawane są za wartościową opcję leczenia trądziku, ponieważ obniżają poziom androgenów w organizmie. Ponadto, poziom estrogenów spada w okresie perimenopauzy, co również może prowadzić do powstawania wyprysków.

Połączone pigułki antykoncepcyjne zawierają syntetyczny estrogen i progesteron i mogą być skuteczne w leczeniu trądziku. Niektóre rodzaje pigułek łączonych nazywane są minipigułkami i zawierają połączenie obu hormonów. Nie chronią one jednak przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Chociaż skuteczne w leczeniu trądziku, pigułki antykoncepcyjne nie mogą chronić przed organizmem kobiety przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed tymi chorobami.

Chociaż tabletki antykoncepcyjne nie są najlepszym sposobem leczenia trądziku, od lat są przepisywane przez lekarzy w celu leczenia zaburzeń równowagi hormonalnej, które powodują trądzik. Pigułki antykoncepcyjne zmniejszają produkcję androgenów, hormonów, które powodują nadmiar oleju w skórze. Chociaż doustne środki antykoncepcyjne są bardziej skuteczne niż tabletki antykoncepcyjne, to jednak regulacja hormonów trwa długo i może nawet pogorszyć trądzik.

Produkty mleczne są częstym czynnikiem wyzwalającym trądzik

Spożywanie produktów mlecznych jest częstym czynnikiem wyzwalającym trądzik u młodych dorosłych i dzieci. Według metaanalizy przeprowadzonej w siedmiu krajach spożycie nabiału wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia trądziku, stwierdzono też związek między spożyciem mleka a trądzikiem. Współczynnik ryzyka dla trądziku na podstawie spożycia mleka był znacznie wyższy. Badacze stratyfikowali badania według częstotliwości spożycia. W sumie kobiety spożywały więcej mleka niż mężczyźni.

Wpływ produktów mlecznych na trądzik nie jest w pełni zrozumiały, ale wykazano, że wpływają one na hormony organizmu. Niektórzy badacze spekulują, że hormony wzrostu znajdujące się w mleku przyczyniają się do powstawania trądziku. Ponadto spożywanie mleka i produktów mlecznych może zaburzać poziom insuliny, co przyczynia się do powstawania wybuchów hormonalnych u osób ze skłonnością do trądziku. Osoby, które próbowały wyeliminować nabiał ze swojej diety, zgłaszały poprawę w zakresie trądziku oraz zmniejszenie ilości gazów i wzdęć.

Oprócz mleka i produktów mlecznych, osoby z trądzikiem powinny wyeliminować ze swojej diety pokarmy rafinowane. Pokarmy te zwiększają wewnętrzny stan zapalny. Dostarczają również nadmiar kwasu linolowego, substancji występującej w sebum. Nadmierna produkcja sebum jest jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Jednak wyeliminowanie tych produktów z diety nie jest metodą niezawodną. Zamiast tego należy skonsultować się z dermatologiem przed podjęciem decyzji na podstawie tej prostej zasady.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like