Wskazówki dietetyczne dotyczące leczenia trądziku

Wskazówki dietetyczne dotyczące leczenia trądziku

Niektóre z najlepszych pokarmów na trądzik są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Omega-3s znajdują się w niektórych roślin i źródeł białka zwierzęcego. Te kwasy tłuszczowe neutralizują szkodliwe toksyny w organizmie i zmniejszają stan zapalny. Istnieją badania, które dowodzą, że te dwa składniki odżywcze działają razem, aby poprawić zdrowie skóry. Inne pokarmy o wysokiej zawartości omega-3 to ryby, jaja i mleko krowie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Diety o wysokim indeksie glikemicznym

Aby pozbyć się trądziku, należy unikać pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym. Aby pomóc organizmowi poradzić sobie z tego typu problemem, powinieneś postarać się, aby Twoje posiłki zawierały co najmniej 50% białka. W ten sposób zapobiegniesz gwałtownemu zwiększeniu poziomu cukru we krwi przez Twój organizm. Jeśli chodzi o przekąski, możesz spróbować migdałów, awokado, prażonej fasoli od Enlightened i innych zdrowych produktów. Utrzymanie swojego indeksu glikemicznego w ryzach to łatwy sposób, aby pomóc zredukować trądzik flare-ups – ta myśl pochodzi od autora strony Portal Modnej Kobiety.

W jednym z ostatnich badań naukowcy badali trądzik pospolity i indeks glikemiczny diety u pacjentów. Stwierdzili również korelację między nasileniem trądziku a dietą. U osób z trądzikiem stwierdzono wyższy indeks glikemiczny diety, spożycie lodów oraz dzienne spożycie energii. Miały również wyższe BMI i procenty tkanki tłuszczowej, co wskazuje, że spożywanie diety o wysokim indeksie glikemicznym miało związek z trądzikiem.

Badacze stwierdzili, że dieta o niskim IG zmniejszyła stężenie IGF-1 w organizmie. Jest to znany czynnik wpływający na rozwój trądziku. Dieta o wysokim indeksie glikemicznym zmniejszyła również stężenie IGFBP-3, hormonu komórkowego biorącego udział w regulacji produkcji hormonów. Podczas gdy diety o wysokim indeksie glikemicznym w leczeniu trądziku nie są zalecane dla wszystkich, są one zalecane dla tych, którzy cierpią na trądzik.

Olej rybny

Przyjmowanie suplementu oleju rybnego omega-3 może być korzystne w leczeniu trądziku, ale jakość Twojej diety może mieć większy wpływ. Zachodnie diety są wyższe w zapalnej żywności przetworzonej, cukru i czerwonego mięsa niż diety niezachodnie, które są bogate w owoce i warzywa oraz chude mięso. Jeśli nie lubisz ryb, skup się na pokarmach roślinnych zawierających kwasy omega-3, takich jak siemię lniane, orzechy włoskie i nasiona chia.

Osoby z trądzikiem powinny również zwiększyć spożycie ryb. Jedzenie ryb przynajmniej raz w tygodniu wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia umiarkowanego lub ciężkiego trądziku o 32 procent. Ludzie, którzy unikają owoców morza mają wyższe ryzyko. Jedno z badań, opublikowane w Acta Medica Marisiensis, wykazało, że osoby, które jadły ryby, miały niższy wskaźnik trądziku niż osoby, które tego nie robiły. Pomimo dowodów wspierających korzyści oleju rybnego w leczeniu trądziku, ludzie powinni skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek suplementów lub żywności.

Badania sugerują, że obniżenie dietetycznego GI/GL może być również skuteczne w leczeniu trądziku. Naukowcy z University of Alabama at Birmingham stwierdzili, że obniżenie dietetycznego GL/GI może być przedwczesne, ale obiecujące. W ostatnim badaniu opublikowanym w Journal of General Internal Medicine stwierdzono, że kwasy tłuszczowe w diecie mają znaczący wpływ na trądzik, ale same zmiany w diecie nie mogą zapobiec trądzikowi. Wskazówki dietetyczne dotyczące leczenia trądziku olejem rybnym

Kwasy tłuszczowe omega-3

Ostatnie badanie przeprowadzone przez Europejską Akademię Dermatologii i Wenerologii wskazuje na związek między trądzikiem a kwasami tłuszczowymi omega-3. W badaniu tym wzięło udział 100 pacjentów z trądzikiem, którzy zostali przebadani pod kątem parametrów żywieniowych. Dziewięćdziesiąt cztery procent miało poziomy kwasów tłuszczowych omega-3, które spadły poniżej zalecanych poziomów. To odkrycie sugeruje, że te kwasy tłuszczowe mogą pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego i zwiększeniu produkcji prostaglandyn, które są ważne w zwalczaniu trądziku.

W jednym z badań wykazano, że suplementacja kwasami omega-3 i g-linolowym (GLA) zmniejszyła częstość występowania niezapalnych zmian trądzikowych. Po 10 tygodniach u znacznie mniejszej liczby pacjentów w grupie leczonej rozwinął się trądzik niż w grupie kontrolnej. Na wizycie końcowej nasilenie trądziku w grupie leczonej zmniejszyło się o 1,6 punktu w porównaniu z grupą kontrolną. Badanie to jest pierwszym randomizowanym, podwójnie zaślepionym, kontrolowanym placebo badaniem dotyczącym stosowania kwasów omega-3 i g-linolowego w leczeniu trądziku.

Istnieją inne badania sugerujące, że olej rybny i inne produkty rybne są skuteczne w leczeniu trądziku. W jednym z badań stwierdzono, że osoby cierpiące na trądzik miały niższy poziom EPA we krwi niż osoby bez tej choroby. Dodatkowo, osoby z trądzikiem spożywały więcej ryb niż osoby bez tej choroby. Wskazuje to, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc w zmniejszeniu trądziku, szczególnie typów zapalnych. Trzeba jednak przeprowadzić więcej badań. W międzyczasie nadal potrzebne są wytyczne dietetyczne dotyczące leczenia trądziku kwasami tłuszczowymi Omega-3.

Mleko krowie

Podczas gdy wiele osób zakłada, że mleko krowie jest bezpieczne dla osób cierpiących na trądzik, tak nie jest. Kilka badań powiązało spożycie mleka krowiego z większą ilością ognisk trądziku. Co ciekawe, kobiety spożywające dwie lub więcej szklanek chudego mleka miały o 44% większe prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku niż te, które w ogóle nie piły mleka. Podczas gdy badania są sprzeczne, istnieje kilka sposobów na uniknięcie mleka krowiego i nadal osiągnięcie skóry wolnej od trądziku.

Jedno z badań wykazało, że dieta bogata w produkty mleczne zwiększała prawdopodobieństwo rozwoju trądziku. U dzieci hormon ten zwiększał ryzyko wystąpienia trądziku o 10%. W tym samym badaniu stwierdzono, że osoby, które spożywały więcej niż jedną szklankę mleka dziennie, miały wyższy poziom IGF-1 niż osoby, które tego nie robiły. Dodatkowo, diety bez nabiału mogą pomóc zminimalizować trądzik oraz poprawić koloryt i stan skóry. Oprócz wyeliminowania nabiału z diety, możesz zastąpić go alternatywnymi pokarmami i napojami, takimi jak mleko sojowe.

Oprócz unikania nabiału możesz ograniczyć spożywanie czekolady w postaci stałej, która jest bezpieczna dla większości osób. Ograniczenie smakołyków i słodyczy na bazie czekolady może pomóc w kontrolowaniu głodu cukru. Niewielka ilość czekolady, spożywana z umiarem, powinna mieć minimalny wpływ na Twoją skórę. Pomimo swojej popularności, białko serwatkowe w proszku jest powiązane z ogniskami trądziku. Białko serwatkowe jest bogatym źródłem aminokwasów, które stymulują uwalnianie insuliny, co zwiększa produkcję hormonów androgenowych i czynników wzrostu, powodując gromadzenie się większej ilości martwych komórek skóry, które zatykają pory.

Stres

Twoja dieta może wpływać na kilka aspektów trądziku, w tym produkcję sebum i regulację hormonów. Może również wpływać na stan zapalny i sprzyjać pojawieniu się trądziku. Ponieważ jednak trądzik jest chorobą wieloczynnikową, trudno jest wskazać konkretny czynnik dietetyczny, który pomoże oczyścić skórę. Na przykład stres emocjonalny może zwiększyć nasilenie objawów trądziku, ponieważ powoduje nadmierne pobudzenie gruczołów łojowych.

W celu określenia czynników żywieniowych wpływających na trądzik opracowano ankietę. Uczestnicy zostali poproszeni o ocenę jakości konsultacji z dermatologiem oraz o stwierdzenie, czy ich zdaniem zalecenia dietetyczne miały wpływ na leczenie trądziku. Do najczęściej przestrzeganych zaleceń należało picie dużej ilości wody oraz spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Spośród tych trzech zaleceń żywieniowych, spożywanie dużej ilości owoców i warzyw stanowiło najbardziej znaczący odsetek planów żywieniowych uczestników.

W jednym z badań, w którym powiązano dietę z trądzikiem, stwierdzono, że diety zachodnie zwiększają nasilenie tego schorzenia. Naukowcy stwierdzili, że diety zachodnie zwiększają poziom insuliny i IGF-1, a także prekursorów androgenów. Perspektywicznie może być przepisana dieta niskotłuszczowa, wysokobłonnikowa, bez nabiału. Jeśli to nie zadziała, konieczna może być inna dieta. Jednak większość dermatologów zgadza się, że najlepszym sposobem leczenia trądziku jest zmiana stylu życia.

Suplementy diety

Jeśli kiedykolwiek miałeś pryszcze, możesz się zastanawiać, co suplementy diety w leczeniu trądziku mogłyby zrobić dla Twojej skóry. Oprócz produktów na trądzik, suplementy diety mogą być w stanie pomóc Ci zmniejszyć poziom stresu i poprawić ogólny stan zdrowia Twojej skóry. Na przykład, wiele osób wierzy, że witamina E jest niezbędna dla dobrego zdrowia skóry i że może walczyć z trądzikiem. Chociaż jest to prawda, należy przeprowadzić więcej badań, aby sprawdzić, czy jest to naprawdę dobre rozwiązanie dla Twojej skóry.

Suplementy na trądzik mogą być również niebezpieczne. Pomimo ich powszechnej dostępności, zawierają one substancje, które są znane z wywoływania wielu niepożądanych skutków ubocznych. Niektóre suplementy na trądzik mogą zawierać duże dawki witaminy A, o której wiadomo, że powoduje wady wrodzone u kobiet w ciąży. Produkty te nie są zatwierdzone przez FDA i przechodzą mało lub wcale nie są testowane przez strony trzecie. Kilka z tych produktów nie jest również oznaczonych jako bezpieczne i zawierają tylko niewielką liczbę badań.

Jeśli trądzik pojawia się na twoich policzkach, możesz mieć problemy z trawieniem. Twoja dieta może być przyczyną powstawania wyprysków. Nadmiar cukru, nabiału i smażonych potraw może zatykać pory. Te pokarmy obciążają również wątrobę, dlatego też korzystne może być przyjmowanie suplementów diety poprawiających zdrowie wątroby. Dodatkowo, unikanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru może pomóc Ci w walce z trądzikiem i utrzymać zdrową skórę.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Czym jest mezoterapia igłowa twarzy?
Czytaj Dalej

Czym jest mezoterapia igłowa twarzy?

Jeśli szukasz zabiegu na twarz, który poprawi jakość Twojej skóry, możesz rozważyć Mezoterapię. Zabieg ten wykorzystuje maleńkie igły…
Co jest przyczyną powstawania trądziku?
Czytaj Dalej

Co jest przyczyną powstawania trądziku?

Przyczyna trądziku jest złożonym zagadnieniem, ale istnieje kilka czynników, które odgrywają rolę. Większość przypadków występuje w okresie dojrzewania,…