Prolaktyna a leczenie trądziku – czy to pomaga?

Prolaktyna a leczenie trądziku - czy to pomaga?

Jednym ze sposobów leczenia trądziku jest przyjmowanie leku na receptę zawierającego Izotretynoinę. Lek ten obniża poziom prolaktyny poprzez hamowanie produkcji tego hormonu. Powoduje on również łagodne stłumienie przysadki mózgowej. Inną możliwością jest operacja. Jeśli żadna z tych metod nie działa, można rozważyć inną opcję operacji. Jedynym problemem z operacją jest to, że ryzyko skutków ubocznych jest wysokie.

Agoniści dopaminy hamują produkcję prolaktyny

Agoniści dopaminy hamują produkcję prolaktyny. Hamują wydzielanie prolaktyny w przysadce mózgowej. Stosowani jako lek na trądzik, agoniści dopaminy mogą zmniejszać guzy wydzielające prolaktynę, ale nie zmniejszają zmian niefunkcjonujących. U pacjentów przyjmujących agonistów dopaminy występuje zwykle mniejsza częstość występowania działań niepożądanych i mogą oni zaprzestać przyjmowania leków po pierwszej turze leczenia. Jednak w przypadku ciąży kobiety powinny odstawić agonistów dopaminy i skonsultować się z dermatologiem.

Agoniści dopaminy hamują wydzielanie prolaktyny poprzez blokowanie receptorów D2 na komórkach laktotropowych. Prolaktyna jest wydzielana przez przysadkę mózgową i działa jako modulator stresu emocjonalnego. Działanie prolaktyny jest złożone i zróżnicowane u poszczególnych osób. Wysoki poziom prolaktyny może tłumić oś rozrodczą i obniżać poziom gonadotropin. Niski poziom gonadotropiny może prowadzić do niepłodności, dysfunkcji seksualnych i demineralizacji kości.

Izotretynoina jest skuteczną metodą leczenia ciężkiego trądziku guzowatego

Jeśli inne formy antybiotyków nie działają, izotretynoina może być Twoim następnym najlepszym rozwiązaniem. Ten lek kurczy gruczoły olejowe i normalizuje wzrost skóry, co zapobiegnie wybuchom trądziku i zatkanym porom. Izotretynoina jest również bezpieczna do stosowania na wargach, gdzie koncentruje się wiele gruczołów olejowych. Stosowanie balsamu do ust i kremu nawilżającego może pomóc w opanowaniu objawów.

Chociaż izotretynoina jest powszechnie przepisywana od lat, otrzymała negatywną prasę ze względu na kilka skutków ubocznych, takich jak teratogenność i widoczna suchość skóry. Ponadto wielu lekarzy przepisywało ją dzieciom. Te czynniki przyczyniły się do negatywnego postrzegania leku. Również z powodu jego powszechnego stosowania i produkcji generycznych pochodnych izotretynoiny dermatolodzy muszą zachować szczególną ostrożność, aby upewnić się, że ich pacjenci otrzymują właściwe dawki.

Izotretynoina to doustny antybiotyk, który jest bezpiecznym i skutecznym lekiem w leczeniu trądziku guzowatego. Jej dawka powinna być dostosowana do masy ciała pacjenta, zgodnie z zaleceniami producenta. Typowa dawka to 20 mg dwa razy dziennie przez 24 tygodnie. Dawkowanie dla dorosłych oparte jest na średniej masie ciała indyjskiej młodej osoby dorosłej wynoszącej 60 kg.

Izotretynoina powoduje łagodną supresję poziomu hormonów przysadki

Jeden z najczęściej przepisywanych leków na trądzik, izotretynoina, powoduje u niektórych pacjentów łagodną supresję poziomu hormonów przysadki. Efekt ten może być korzystny w zwalczaniu patogenezy trądziku. Chociaż dokładne mechanizmy działania izotretynoiny nie są jeszcze w pełni poznane, była ona z powodzeniem stosowana w leczeniu ciężkiego trądziku guzowatego i innych schorzeń.

Działania niepożądane izotretynoiny są niewielkie i na ogół odwracalne przy dalszym stosowaniu. Jest to lek na receptę, który potrzebuje od czterech do pięciu miesięcy, aby pokazać zauważalne wyniki. Efekty uboczne tego leczenia obejmują suchą skórę, spierzchnięte usta i krwawienia z nosa. Jednak zazwyczaj ustępują one w ciągu kilku tygodni. Chociaż skutki uboczne izotretynoiny są rzadkie, mogą być uciążliwe.

W niedawno przeprowadzonym badaniu naukowcy stwierdzili, że izotretynoina powoduje umiarkowaną supresję poziomu hormonów przysadki mózgowej. Było to jedyne działanie niepożądane związane z lekiem i było na tyle łagodne, że nie dotyczyło większości pacjentów. Ponadto, lek powoduje hirsutyzm u niewielkiej liczby pacjentów. W badaniu stwierdzono, że izotretynoina nie zmniejsza hormonu u pacjentów z endokrynopatią, zaburzeniami miesiączkowania lub trądzikiem.

Chirurgia jest opcją dla ciężkiego trądziku guzkowego

Jeśli nie jesteś w stanie tolerować bólu i zakłopotania związanego z trądzikiem guzkowym, operacja może być najlepszym rozwiązaniem. Chociaż chirurgia nie może wyleczyć trądzik, może pomóc pacjentom zarządzać ich stan. Trądzik guzkowy nie jest wyleczyć z over-the-counter kremy trądzikowe, a jeśli spróbujesz pop guzek, można spowodować trwałe uszkodzenie. W takich przypadkach należy udać się na leczenie do dermatologa.

Opcje leczenia trądziku guzkowego mogą obejmować antybiotyki i leki stosowane miejscowo. Jeśli trądzik guzkowy nadal pojawia się po leczeniu, lekarz może zalecić doustne antybiotyki, aby usunąć nadmiar bakterii. Antybiotyki pomagają zapobiegać uwięzieniu bakterii pod powierzchnią skóry, zmniejszając ból i stan zapalny związany z trądzikiem guzkowym. Możliwości leczenia trądziku guzkowego zależą od nasilenia i lokalizacji guzka.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like
Naturalne sposoby leczenia trądziku
Czytaj Dalej

Naturalne sposoby leczenia trądziku

Istnieje wiele różnych naturalnych metod leczenia trądziku. Niektóre z tych środków są znane jako skuteczne. Jednak niektóre z…
Czym jest mezoterapia mikroigłowa?
Czytaj Dalej

Czym jest mezoterapia mikroigłowa?

Mezoterapia mikroigłowa jest procedurą medyczną, w której super cienkie igły są używane do wstrzykiwania koktajlu witamin, minerałów i…
Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy
Czytaj Dalej

Jak leczyć trądzik grudkowo-krostkowy

Aby leczyć trądzik grudkowo-krostkowy, dermatolodzy często przepisują antybiotyk stosowany miejscowo, taki jak klindamycyna lub erytromycyna. Łącząc nadtlenek benzoilu…